ForumUçurum
Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

sadasdasdsa
En son konular
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]


Sitede bugüne kadar en çok 51 kişi C.tesi Haz. 15, 2013 2:10 pm tarihinde online oldu.

Sokaktaki Çiğköftelere Dikkat

Aşağa gitmek

Sokaktaki Çiğköftelere Dikkat

Mesaj tarafından ..:::DaRkLoRd:::.. Bir Paz Şub. 22, 2009 8:41 pm

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilal Dik sokak aralarında satılan çiğ köftelerin paraziter hastalıkların yayılmasına neden olabildiğini söyledi.

Dik et pastırma sucuk ve kavurma gibi et ürünleri ile sakatatların beslenmedeki öneminin büyük olduğunu belirtti.

Buna karşın et ve sakatatlarla insanlara doğrudan veya dolaylı yollarla bulaşan birçok paraziter hastalık olduğunu ifade eden Dik ''kaçak ve kontrolsüz kesimler sağlıksız ortamlarda hazırlanan et ve et ürünlerinin tüketilmesi birçok paraziter viral ve bakteriyel hastalığın insanlara bulaşmasına hatta ölümlere sebep olabiliyor'' dedi.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELER?

Prof. Dr. Dik doğrudan ve dolaylı yollarla bulaşan paraziter hastalıklar arasında en önemlilerinin tenyalar solucanlar tek hücreli parazitler ve kistik ekinokokkozlar (kurtçuk hastalığı) olduğunu dile getirerek bu parazitlerin türlerine göre iştah bozukluğu karın ağrısı bulantı ishal kabızlık görme bozukluğu ateş kulak çınlaması koma hali ve sara benzeri belirtilere yol açabileceğini hatta bazılarının ölüme dahi neden olabildiğini bildirdi.

SOKAK ARALARINDA SATILAN ÇİĞ KÖFTE SAĞLIKSIZ

Et et ürünleri ve sakatatlarla doğrudan bulaşan paraziter hastalıklardan korunmak için bunların çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemesi gerektiğini vurgulan Dik şunları kaydetti:

''Fakat çiğ köftenin sokak aralarında rahatlıkla satılması bazı davetlerde özellikle çiğ köfte ikram edilmesi paraziter hastalıkların yayılmasına neden oluyor. 2004 yılında İzmir'de bir salgın ortaya çıkmış ve aynı yerden çiğ köfte yiyen yaklaşık 300 kişiden 100 kadarında daha çok domuz etinden bulaşan parazite rastlanmış. Yapılan tetkiklerle söz konusu salgının aynı parazitten kaynaklandığı doğrulanmıştı. Bu çiğ köftelerin de bir kısmının saf domuz etinden yapıldığı bazılarına da domuz eti karıştırıldığı ifade edilmişti. İzmir'de çıkan bu salgın konunun ne kadar önemli olduğunu açıkça göstermektedir.

Çiğ köfte ne kadar çok acıyla yoğrulursa yoğrulsun hastalık bulaşma riski azalmaz. Çünkü çiğ köfteye atılan acı çiğ et içindeki hastalığa neden olan paraziti öldürmez. Çiğ köftenin tüketilmemesi en doğru olanı.''

PİŞMEMİŞ ET TENYALARIN BULAŞMASINI KOLAYLAŞTIRIYOR

Prof. Dr. Dik ayrıca kadınlarda özellikle sarma ve dolma yaparken tadına bakma alışkanlığının tenyaların ve toksoplasmozun bulaşmasını kolaylaştırdığını belirterek et ve et ürünleriyle ilgili mesleklerle uğraşan kişilerin bilgilendirilmesi çiğ et yeme ve çiğ etle uğraşmanın risklerinin anlatılması gerektiğini vurguladı.

El ve tırnak temizliğinin hastalıklara karşı korunmada büyük önem taşıdığını anlatan Dik şöyle devam etti:

''Etlerle uğraşılırken eldiven giyilmeli. Etler küçük parçalar halinde doğranmalı ve kısık ateşte pişirilmelidir. Sucuk ve pastırma gibi et ürünleri olgunlaştıktan sonra yenilmelidir. Sığır etlerindeki sistiserkler (tenya larvası) sucukta 7 gün pastırmada 14 gün içinde canlılığını kaybettiğinden dolayı bu ürünler belirtilen süreden önce tüketilmemelidir. Sistiserkler sıfır derecenin altındaki sıcaklıklarda kısa sürede öldüğü için bu şekilde değerlendirilen etlerde bu parazitin bulaşma riski ortadan kalkmaktadır.''

Prof. Dr. Dik et ve sakatatlarla bulaşan hastalıkların kontrolünde mezbahalarda mutlaka bir veteriner hekim görevlendirilmesi hastalıklı organ ve dokuların yakılması için bir yakma fırın yapılması veya derin çukurlara gömülerek üzerleri sönmemiş kireçlerle kapatılması gerektiğini sözlerine ekledi.
avatar
..:::DaRkLoRd:::..
Admin
Admin


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz